دست نوشته های دکتر مرتضی عشاق متخصص ارتودنسی دندان

دست نوشته های دکتر مرتضی عشاق، رتبه اول بورد تخصصی ارتودنسی در کشور سال 1383
دکتر مرتضی عشاق
یکشنبه, 21 آذر 1395

در ارتودنسی چه کارهایی انجام می شود؟

در ارتودنسی چه کارهایی انجام می شود؟

- مشاوره: در جلسه مشاوره با ارتودنتیست در مورد خواسته ها و نیازهای خود و روشهای درمانی صحبت می کنید.
- عکس سفالومتری: عکس پرتوی ایکس سفالومتری تصاویری هستند که به ارتودنتیست امکان می دهند بتواند ارتباط بین همراستایی فک و دندانها را مشاهده کند.
- عکس پانورامیک: در عکسهای پرتوی ایکس پانورامیک از دستگاه با تکنولوژی بالا استفاده می شود. این دستگاه سر شما را احاطه می کند تا تصاویری با جزئیات کامل از فک و دندانهای شما تهیه کند. این تصاویر به ارتودنتیست امکان می دهد بهترین تشخیص را داشته و بهترین گزینه را برای درمان شما توصیه کند.
- عکسهای رنگی ارتودنسی (فتوگرافی): عکسهای ارتودنسی شامل عکسهای خارج دهانی از دندانها و نیمرخ و همچنین عکسهای داخل دهانی است که از دندانها گرفته می شود.

- قالب گیری: برای قالب گیری از دندانها تری روی دندانهای بالا و پایین قرار داده می شود تا قالب دندانها روی ماده خمیر مانند قرار بگیرد و شکل و موقعیت دقیق آنها مشخص شود. قالبگیری در برخی از بیماران لازم است.
- بند یا کمربند: بند یک حلقه فلزی نازکی از جنس استیل است که دور دندان (معمولا دندانهای آسیا) می افتد تا ضمایم ارتودنسی را نگه دارد. معمولا ضمایم ارتودنسی در کارخانه به بند جوش خورده یا لحیم شده اند. سپس بند به دقت با کانتورهای دندان مطابقت داده می شود و سپس در جای خود چسبانده می شود.
- باندینگ: باندینگ فرایندی است که در آن براکت به سطح دندانها چسبانده می شود.
- تنظیمات ارتودنسی: تنظیمات ارتودنسی به تنظیماتی گفته می شود که در جلسات چکاپ با فواصل زمانی مشخص، در مورد سیم یا الاستیک انجام می شود.
- جدا کردن: در جدا کردن یا دِباندینگ بر خلاف مرحله باندینگ، براکتها از سطح دندانها کنده می شوند.
لازم به ذکر است که در هیچ کدام از این مراحل نیازی به تزریق، آمپول و بی حسی نیست.
http://www.benkoortho.com/glossary/orthodonticprocedures.aspx

Rate this blog entry:
دندان نهفته: چرا گاهی دندان زیر لثه باقی می ماند؟
آیا راهی برای از بین رفتن تاثیر بی حسی دهان وجود د...

Related Posts

Comments 3

مهمان - مريم on پنج شنبه, 25 آذر 1395 18:21

سلام دكتر سوال داشتم از حضورتون
من هفته پيش جراحى انحراف بينى داشتم
ميخواستم بدونم اگر بخواهم ارتودنسي انجام بدم چه موقع ميتونم مراجعه كنم؟؟

سلام دكتر سوال داشتم از حضورتون من هفته پيش جراحى انحراف بينى داشتم ميخواستم بدونم اگر بخواهم ارتودنسي انجام بدم چه موقع ميتونم مراجعه كنم؟؟
دکتر مرتضی عشاق on جمعه, 26 آذر 1395 01:00

سلام مريم خانم
شما مي توانيد در اولين زماني كه درد و ناراحتي نداريد و مي توانيد دهان بازكن را تحمل نماييد ارتودنسي را شروع كنيد

سلام مريم خانم شما مي توانيد در اولين زماني كه درد و ناراحتي نداريد و مي توانيد دهان بازكن را تحمل نماييد ارتودنسي را شروع كنيد
مهمان - هستی on جمعه, 24 دی 1395 00:48

با عرض سلام و خسته نباشید,من 16ماهه که تحت درمان ارتودنسی هستم .دندان های فک بالا مرتب شده اما تقارن خط دندان های جلوی بالا و پایین ندارم ,دکترم میگن طبیعیه,میخوام بدونم ک آیا نباید هم راستا بشن؟

با عرض سلام و خسته نباشید,من 16ماهه که تحت درمان ارتودنسی هستم .دندان های فک بالا مرتب شده اما تقارن خط دندان های جلوی بالا و پایین ندارم ,دکترم میگن طبیعیه,میخوام بدونم ک آیا نباید هم راستا بشن؟
Already Registered? Login Here
مهمان
شنبه, 29 مهر 1396

Captcha Image

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر

آمار سایت: امروز: 903 نفر - دیروز: 880 نفر - این هفته: 5544 نفر - این ماه: 19206 نفر - کل بازدید: 547630