دست نوشته های دکتر مرتضی عشاق متخصص ارتودنسی دندان

دست نوشته های دکتر مرتضی عشاق، رتبه اول بورد تخصصی ارتودنسی در کشور سال 1383
دکتر مرتضی عشاق
پنج شنبه, 19 مرداد 1396

انواع ترک خوردن و شکستگی دندان

ترک ‌خوردگی دندان خواه در اثر ساییدگی بلند مدت باشد یا ضربه و جراحت ناگهانی، علائم گوناگونی از درد گاه به گاه به هنگام جویدن غذا تا درد شدید در هنگام خوردن غذای سرد یا داغ می‌تواند ایجاد نماید. در بسیاری از موارد ممکن است درد پیوسته نباشد و هر از گاهی ایجاد شود. در چنین شرایطی تشخیص علت و محل دقیق دندان درد کار دشواری است. اگر چنین علائمی را تجربه می‌کنید یا به ترک‌ خوردگی دندان شک دارید، حتماً هر چه سریع‌تر به دندانپزشک مراجعه کنید.
تخصص یک اندودنتیست نجات دندان‌های ترک خورده و آسیب دیده است. دندان هر چه زودتر تحت درمان قرار بگیرد، نتایج درمان بهتر خواهد بود. دندان ترک خورده یا شکسته پس از درمان دوباره عملکرد و زیبایی خود را بازمی‌یابد و ممکن است سال‌های سال و یا حتی تا آخر عمر بتوانید بدون درد و ناراحتی از آن استفاده کنید.
از کجا بدانیم دندانمان ترک خورده است؟
ترک ‌خوردگی دندان علائم گوناگونی از جمله درد در هنگام جویدن غذا و یا هنگام برداشته شدن فشار و یا درد در هنگام قرار گیری دندان در معرض دماهای شدید (سرد یا داغ) ایجاد می‌نماید. در بسیاری از موارد ممکن است درد گهگاهی اتفاق بیفتد و دائمی نباشد.


شکل- ساختار دندان به ترتیب از بالا به پایین شامل مینا، عاج و پالپ که حاوی رگهای خونی و عصبی است، می باشد. همان طور که در تصویر می بینید ترک از لایه مینا عبور کرده و به عاج رسیده اما هنوز پالپ را تحت تاثیر قرار نداده است.

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
57 Hits
0 Comments
دکتر مرتضی عشاق
چهارشنبه, 11 مرداد 1396

ارتودنسی چیست

اگر دندان‌هایتان کج و نامرتب است و باعث شده اعتماد به ‌نفس تان کاهش پیدا کند، شما تنها نیستید. تقریباً هیچ کسی به صورت طبیعی دندان‌ها و لبخند ایده ‌آل ندارد اما به لطف درمان ارتودنسی همه می‌توانند از لبخندی زیبا بهره‌مند شوند.
ارتودنسی شاخه‌ ای از دندانپزشکی است که در پیشگیری، تشخیص و درمان ناهنجاری‌های فک و دندان تمرکز دارد. ارتودنتیست علاوه بر تحصیلات دندانپزشکی عمومی، دو تا سه سال در زمینه ارتودنسی آموزش ویژه دیده و تخصص پیدا کرده است.

در ارتودنسی چه مشکلاتی برطرف می‌شود؟
ناهمراستایی دندان‌ها که به آن مال اکلوژن گفته می‌شود، شامل انواع مشکلات مربوط به فک و دندان می‌شود. مال اکلوژن ارثی شامل مشکلات رشد فک، عدم رویش دندان به صورت مادرزادی، رویش دندان اضافی، شلوغی دندان‌ها، جلو زدگی دندان‌ها و وجود فاصله بین دندان‌ها می‌شود. با این حال از دست رفتن زود هنگام دندان شیری، تاخیر در افتادن دندان شیری، مکیدن انگشت، برخی حوادث و جراحات و برخی انواع بیماری‌های دهان و دندان نیز در بروز مشکلات ارتودنسی نقش داشته و نیازمند درمان هستند.

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
84 Hits
0 Comments
دکتر مرتضی عشاق
چهارشنبه, 11 مرداد 1396

چه عواملی باعث دندان درد می‌شوند

دندان درد به درد داخل یا اطراف دندان گفته می‌شود که در اثر عوامل زیر ممکن است اتفاق بیفتد:
• پوسیدگی دندان
• آبسه دندان
• شکستگی یا ترک ‌خوردگی دندان
• خراب شدن پرشدگی
• حرکات تکراری مانند دندان قروچه یا جویدن آدامس
• عفونت لثه

در اینجا به برخی از متداول‌ترین علائم و دلایل دندان درد اشاره می‌شود:
علائم: حساسیت دندان به غذاهای سرد یا داغ
مشکل احتمالی: در صورتی که ناراحتی ناشی از این حساسیت تنها چند لحظه طول بکشد، احتمالاً مشکل جدی وجود ندارد. این حساسیت به غذاهای سرد و کم ممکن است براثر وجود پوسیدگی خفیف، لق شدن پرشدگی یا پس‌روی جزئی لثه که باعث نمایان شدن سطح ریشه دندان شده است، اتفاق افتاده باشد.
چه باید کرد: از خمیردندان مخصوص دندان‌های حساس استفاده کنید. از مسواکی با موهای نرم برای مسواک کردن استفاده کنید. در صورتی که پس از چند روز این مشکل برطرف نشد باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
51 Hits
0 Comments
دکتر مرتضی عشاق
دوشنبه, 26 تیر 1396

ونیر و لومینیرز

هنگامی که برای ونیر کردن دندان به دندانپزشک مراجعه می‌کنید، گزینه‌های مختلفی به شما پیشنهاد می‌کند. یکی از این گزینه ‌ها ونیر بدون نیاز به آماده سازی و تراشیدن دندان است. یکی از معروف‌ترین برندهای آن لومینیرز می‌باشد.
ونیر بدون نیاز به تراشیدن دندان پوسته بسیار نازکی است که به علت ضخامت بسیار کم آن نیازی به تراشیدن دندان و برداشتن بخشی از مینا وجود ندارد. به همین علت به این ونیر ها، ونیر بدون آماده سازی گفته می‌شود.
لومینیرز بدون نیاز به تراش در دندان و تزریق بی‌حسی
به علت تهاجمی بودن ونیر و تراشیدن بخشی از ساختار مینای دندان و همچنین نیاز به تزریق بی‌حسی، بسیاری از بیماران تمایلی به ونیر کردن دندان نداشتند. به همین علت ایده ونیر بدون نیاز به آماده سازی مطرح شد. این ونیر ضخامت بسیار کمی دارد به همین علت برای چسباندن آن نیازی به برداشتن لایه نازکی از مینا وجود ندارد. با این حال ضخامت آن در حدی است که مقاومت خوبی در مقابل فشار و ضربه دارد.

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
88 Hits
0 Comments
دکتر مرتضی عشاق
چهارشنبه, 21 تیر 1396

چرا باید زبان را مسواک بزنیم

حتماً شنیده ‌اید که توصیه می‌شود هر بار که دندان‌هایتان را مسواک می‌کنید، باید زبانتان را نیز تمیز کنید. مسواک زبان که به آن برس زبان یا زبان شور نیز گفته می‌شود، می‌تواند یک مسواک معمولی و یا وسیله مخصوص تمیز کردن زبان باشد. این کار برای پاک کردن باکتری‌ها، ذرات غذا، قارچ‌ها و سلول‌های مرده از سطح زبان انجام می‌شود. هنگامی که خواب هستید لایه نازکی روی سطح زبان را می‌پوشاند که نشانگر خوبی از اتفاقات درون بدن است. این لایه ممکن است شفاف، سفید، زرد، قهوه ‌ای و یا حتی سبز رنگ باشد. باکتری‌ها و قارچ‌هایی که بر روی سطح زبان زندگی می‌کنند، با بسیاری از مشکلات سلامت بدن مرتبط بوده و در بسیاری از موارد علت اصلی بوی بد دهان هستند.
در هنگام خواب که بدن در حالت استراحت قرار دارد، دستگاه گوارش برای سم ‌زدایی فعالیت می‌کند. این سموم از طریق مجاری دفعی داخلی بر روی سطح زبان می‌نشینند و مسئول همان لایه پوشاننده سطح زبان هستند که پس از بیدار شدن صبحگاهی آن را مشاهده می‌کنید. مسواک زبان کمک می‌کند این سموم را از دهان خود خارج کنید.

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
184 Hits
0 Comments
دکتر مرتضی عشاق
یکشنبه, 18 تیر 1396

جلو زدگی فک پایین یا آندربایت

اگر چه آندربایت بسیار کمتر از اوربایت شیوع دارد اما تأثیر بیشتری بر اعتماد به ‌نفس افراد گذاشته و مشکلات زیادی برای آنها ایجاد می‌کند. آندربایت یا جلو زدگی فک پایین (prognathism) نوعی مال اکلوژن یا اختلال بایت است. در این موارد، بیشتر مشکلات ارتودنسی حاصل جلو زدن غیرطبیعی فک یا دندان‌ها هستند. آندربایت با جلو زدگی فک پایین شناخته می‌شود به صورتی که در هنگام بایت (بسته بودن دهان) دندان‌های جلوئی پایینی جلوتر از دندان‌های جلویی بالایی قرار می‌گیرند. این وضعیت ممکن است در اثر اختلال رشد استخوان فک (اسکلتی) یا ناهمراستایی دندان‌ها (دندانی) و یا هر دو اتفاق بیفتد.

Rate this blog entry:
Recent Comments
دکتر مرتضی عشاق
سلام زهرا خانم ارتودنسی جهت جراحی فک حدود 7 میلیون اقساطی سپس جراحی فک حدود 8-12 میلیون نیاز است.
شنبه, 31 تیر 1396 23:47
خواندن را ادامه دهيد.
242 Hits
2 Comments
دکتر مرتضی عشاق
دوشنبه, 29 خرداد 1396

توصیه‌ هایی برای ساده و مؤثر کردن فلوراید درمانی

استفاده از وارنیش فلوراید ممکن است بسیار ساده یا خیلی پیچیده باشد؛ این موضوع بستگی به محصولی که استفاده می کنید دارد. برای استفاده از برخی از وارنیش ها باید دندان کاملاً خشک باشد و وارنیش باید به سطح هر دندان خیلی دقیق مالیده شود. با این‌ حال محصول های دیگری نیز وجود دارند که بهتر عمل می‌کنند، مانند وارنیش سفید پنج درصد سدیم فلوراید حاوی تری کلسیم فسفات.

1- فرایند سریع و مؤثر وارنیش فلوراید
تنها کافی است که سطح دندان با مسواک تمیز شده و رطوبت داشته باشد. فرایند استعمال این وارنیش در سه مرحله انجام می‌شود:
پکیج تک دوز محصول باز می شود، مسواک یا فرچه اپلیکاتور به وارنیش آغشته می شود، سپس مسواک به ناحیه تحت درمان مالیده می‌شود. برای وارنیش فلوراید تمامی دهان کمتر از 30 ثانیه زمان لازم است.

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
154 Hits
0 Comments

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر

آمار سایت: امروز: 881 نفر - دیروز: 894 نفر - این هفته: 6174 نفر - این ماه: 17616 نفر - کل بازدید: 495378