دست نوشته های دکتر مرتضی عشاق متخصص ارتودنسی دندان

دست نوشته های دکتر مرتضی عشاق، رتبه اول بورد تخصصی ارتودنسی در کشور سال 1383
دکتر مرتضی عشاق
دوشنبه, 29 خرداد 1396

توصیه‌ هایی برای ساده و مؤثر کردن فلوراید درمانی

استفاده از وارنیش فلوراید ممکن است بسیار ساده یا خیلی پیچیده باشد؛ این موضوع بستگی به محصولی که استفاده می کنید دارد. برای استفاده از برخی از وارنیش ها باید دندان کاملاً خشک باشد و وارنیش باید به سطح هر دندان خیلی دقیق مالیده شود. با این‌ حال محصول های دیگری نیز وجود دارند که بهتر عمل می‌کنند، مانند وارنیش سفید پنج درصد سدیم فلوراید حاوی تری کلسیم فسفات.

1- فرایند سریع و مؤثر وارنیش فلوراید
تنها کافی است که سطح دندان با مسواک تمیز شده و رطوبت داشته باشد. فرایند استعمال این وارنیش در سه مرحله انجام می‌شود:
پکیج تک دوز محصول باز می شود، مسواک یا فرچه اپلیکاتور به وارنیش آغشته می شود، سپس مسواک به ناحیه تحت درمان مالیده می‌شود. برای وارنیش فلوراید تمامی دهان کمتر از 30 ثانیه زمان لازم است.

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
26 Hits
0 Comments
دکتر مرتضی عشاق
یکشنبه, 21 خرداد 1396

محافظت از حفره دندان

استخوان فک پس از کشیدن دندان باید محافظت شود تا بتواند شکل حفره دندان را حفظ نماید. اگر حفره دندان خوب حفظ نشود، استخوان به سرعت باز جذب شده و در نتیجه ظرف شش ماه اول پس از کشیدن دندان 30 تا 60% از حجم استخوان تحلیل می‌رود. استخوان فک درصورتی ‌که پس‌روی کرده و تحلیل برود دیگر شکل اولیه خود را باز نخواهد یافت و کانتور بافت‌ها تغییر خواهد کرد.
بدن انسان هرگونه بافتی را که غیر ضروری تلقی کند، بازجذب می‌نماید. به این صورت که اگر بخشی از استخوان بی ‌استفاده بماند و هیچ فشاری در کارهای روزمره به آن وارد نشود، تحریک نمی‌شود بنابراین توسط بدن باز جذب شده و کاهش می‌یابد. استخوان فک نیز از این قاعده مستثنی نیست و در صورتی که جای خالی دندان از دست رفته پر نشود، تحلیل می‌رود.

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
52 Hits
0 Comments
دکتر مرتضی عشاق
چهارشنبه, 17 خرداد 1396

بازسازی و پیوند استخوان فک

افزایش استخوان و پیوند استخوان چیست؟
افرادی که دچار پس‌روی و تحلیل استخوان فک شده‌اند، می‌توانند با افزایش و یا پیوند استخوان، ساختار استخوانی از دست‌ رفته را ترمیم نمایند. همین کار در مورد بافت لثه نیز انجام می‌شود که در آن برای ترمیم لثه از پیوند بافت نرم استفاده می‌شود. پیوند استخوان (bone grafting) در شرایطی استفاده می‌شود که مقدار زیادی بافت استخوان تخریب شده و باید جایگزین شود اما در افزایش استخوان (bone augmentation) مقدار کمی بافت استخوان جایگزین می‌شود.
دلایل نیاز به پیوند یا افزایش استخوان چیست؟
هنگامی که دندان‌ها سالم هستند و محکم در جای خود قرار گرفته اند، استخوان فک نیز سالم و محکم است. اما به دلایل مختلف ممکن است استخوان فک تحلیل رفته و در نتیجه دندان پشتیبانی خود را از دست داده و لق شده و در نهایت بیفتد. در پیوند و افزایش استخوان تلاش می‌شود استخوان از دست رفته بازسازی شود تا ایمپلنت جایگزین دندان را محکم در جای خود نگه داشته و پشتیبانی کند.

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
56 Hits
0 Comments
دکتر مرتضی عشاق
یکشنبه, 07 خرداد 1396

خشکی حفره دندان

خشکی حفره دندان چیست؟
خشکی حفره دندان (Dry Socket) یکی از عوارض متداول کشیدن دندان است که با درد شدید مشخص می‌شود. زمانی این اتفاق رخ می‌دهد که لخته خونی که پس از کشیدن دندان در حفره دندان تشکیل شده بود از دست رفته و استخوان داخل حفره دندان نمایان می‌شود. این وضعیت یکی از دردناک‌ترین مشکلات دندانی است. به خشکی حفره دندان اُستئیت آلوئولار (alveolar osteitis) نیز گفته می‌شود.

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
75 Hits
0 Comments
دکتر مرتضی عشاق
شنبه, 30 ارديبهشت 1396

کدام بخشهای دهان بیشتر از همه دچار پوسیدگی می‌شوند

 1- شیارهای سطح جونده دندان‌های عقبی

 شیارهای زیادی در سطح جونده دندان‌ها وجود دارد. همچنین دندان‌ها حاوی تعدادی نقاط  فرورفته هستند. برخی از دندان‌های آسیا در سطح کناری خود فرورفتگی‌های دارند که معمولاً از همان‌جا پوسیدگی دندان آغاز می‌شود. این نقاط فرورفته را در سطح زبانی دندان‌های آسیای بالایی و در سطح گونه ای دندان‌های آسیای پایینی می‌توانید ببینید.

2- سطح بین دندان‌ها

 در حالت طبیعی، تمام دندان‌ها از پهلو با یکدیگر تماس دارند به جز دندان‌هایی که در انتهای دهان قرار گرفته‌اند. در ناحیه بین دندان‌ها، دسترسی مسواک دشوار بوده و تمیز کردن جرم و پلاک به راحتی انجام نمی‌شود. بنابراین این محل برای تجمع پلاک و باکتری‌ها و در نتیجه ایجاد پوسیدگی بسیار مناسب است، به‌ ویژه اگر عادت به نخ دندان کشیدن روزانه نداشته باشید.

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
102 Hits
0 Comments
دکتر مرتضی عشاق
شنبه, 30 ارديبهشت 1396

تفاوت بین عکس پرتوی ایکس دیجیتالی و فیلمی

در گذشته برای گرفتن عکس پرتوی ایکس از فیلم استفاده می‌شد. این فیلم مشابه همان فیلم‌هایی بود که در دوربین عکاسی و فیلم‌برداری مورد استفاده قرار می‌گرفت. به این صورت که باید به درستی و با دقت در اتاقی تاریک ظاهر می‌شد. با پیشرفت تکنولوژی، عکس پرتوی ایکس دیجیتالی وارد دنیای دندانپزشکی شد. در عکس‌های دیجیتالی به جای فیلم، از حسگرهای دیجیتالی برای ایجاد و ثبت تصویر استفاده می‌شود.

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
71 Hits
0 Comments
دکتر مرتضی عشاق
دوشنبه, 11 ارديبهشت 1396

انواع عکس پرتوی ایکس

عکس پرتوی ایکس که به عنوان رادیوگراف شناخته می‌شود، بخش مهمی از تشخیص و درمان دندانپزشکی در دنیای امروزی است. اگرچه عکس پرتوی ایکس یک ابزار تشخیصی است، اما یکی از ابزارهای پیشگیری نیز به شمار می‌آید و به دندانپزشک کمک می‌کند مشکلات احتمالی دندانی را پیش از بروز مشکلات جدی در آینده شناسایی و درمان نماید.
پرتوی ایکس چه چیزهایی را نشان می‌دهد؟
عکس داخل دهانی پرتوی ایکس متداول‌ترین نوع رادیوگرافی در دندانپزشکی است. عکس پرتوی ایکس می‌تواند جزئیات خوبی در مورد دندان‌ها، استخوان و بافت‌های پیرامون دهان ارائه کند. برای موارد زیر از عکس پرتوی ایکس استفاده می‌شود:
- شناسایی پوسیدگی دندان
- بررسی ریشه‌ های دندان
- بررسی سلامت استخوان اطراف دندان
- تشخیص و شناسایی بیماریهای لثه
- مشاهده وضعیت دندان‌های در حال رشد

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
135 Hits
0 Comments

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر

آمار سایت: امروز: 264 نفر - دیروز: 765 نفر - این هفته: 264 نفر - این ماه: 20517 نفر - کل بازدید: 448572