دست نوشته های دکتر مرتضی عشاق متخصص ارتودنسی دندان

دست نوشته های دکتر مرتضی عشاق، رتبه اول بورد تخصصی ارتودنسی در کشور سال 1383
دکتر مرتضی عشاق
شنبه, 16 بهمن 1395

جوش خوردن دندان به استخوان فک (انکیلوز) چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

انکیلوز دندان چیست؟
انکیلوز دندان (Dental Ankylosis) به نوعی ناهنجاری دندانی گفته می شود که در آن دندان به علت جوش خوردن ریشه به استخوان، در جای خود چسبیده و ثابت است. در حالت طبیعی اطراف ریشه دندان، نوعی بافت لثه وجود دارد که به آن رباط پریودنتال گفته می شود. رباط پریودنتال رشته هایی هستند که از یک طرف به دندان و از طرف دیگر به استخوان متصل هستند و دندان را در حفره دندانی (ساکت) نگه می دارند بنابراین در واقع استخوان فک و دندان هیچ تماسی با هم ندارند بلکه از طریق رباط پریودنتال به هم مرتبط هستند.

 


شکل- در تصویر سمت چپ حالت طبیعی ارتباط دندان و استخوان و در تصویر سمت راست انکیلوز دندان را مشاهده می کنید. فلش قرمز رنگ در تصویر سمت راست محل جوش خوردگی ریشه دندان به استخوان را نشان می دهد.

برچسب ها:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
109 بازدید
نظرات 0
دکتر مرتضی عشاق
دوشنبه, 04 بهمن 1395

شایعترین مشکلات دندانی نوزادان و کودکان کم سن

بسیاری از والدین در مورد رویش دندانهای کودک یا مسائل دیگر مربوط به دهان و دندان کودکشان سوالاتی دارند. در اینجا به متداولترین سوالات والدین درباره مشکلات دندانی کودکان می پردازیم.

  • چه زمانی دندانهای نوزاد شروع به رویش می کنند؟

دندانهای شیری جنین در سه ماهه اول و دندانهای دائمی در سه ماهه دوم بارداری شروع به تشکیل شدن می کنند. به همین علت هر گونه اختلالی در سلامت مادر باردار می تواند باعث آسیب به دندانهای شیری و دائمی کودک شود.  برخی داروها مانند تتراسایکلین نیز ممکن است بر رنگ و تشکیل دندانها تاثیر بگذارند. بنابراین باید در استفاده از داروها در دوران بارداری بسیار دقت کنید و همیشه پیش از مصرف هر دارو یا گیاه دارویی با پزشک مشورت نمایید.

برچسب ها:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
67 بازدید
نظرات 0
دکتر مرتضی عشاق
شنبه, 25 دی 1395

در صورت نیفتادن دندان شیری به صورت طبیعی، چه باید کرد؟

علت نیفتادن دندان شیری چیست؟
در حالت طبیعی دندانهای دائمی زیر دندانهای شیری که در استخوان قرار دارند در زمان مشخصی شروع به بیرون راندن دندانهای شیری کرده و آنها را لق می کنند تا بیفتند و خود جایگزین آنها شوند. اغلب هنگامی که ریشه دندان شیری توسط دندانهای دائمی حل شد، دندانهای شیری بسیار لق شده و خود به خود و یا با اندکی کمک خارجی می افتند. اما گاهی اتفاق می افتد که دندان دائمی راه خود را به سمت دهان باز می کند اما نمی تواند ریشه دندان شیری را کاملا حل کند. در این شرایط دندان شیری تا اندازه ای که لازم است لق نمی شود و در زمان طبیعی نمی افتد. تحقیقات انجام شده هنوز در مورد علت بیرون نراندن دندان شیری توسط دندان دائمی به نتیجه قطعی نرسیده اند. دلایل ژنتیکی یکی از عوامل احتمالی این پدیده است اما عوامل محیطی، ضربه، عفونت و اختلالات غدد درون ریز نیز می تواند از دلایل نیفتادن دندان شیری باشد.

برچسب ها:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
108 بازدید
نظرات 0
دکتر مرتضی عشاق
شنبه, 11 دی 1395

در درمان ارتودنسی چگونه دندان حرکت می کند؟

مکانیسم حرکت دادن دندان در ارتودنسی موضوعی ست که تقریبا برای تمام بیماران ارتودنسی سوال برانگیز و جالب است. چون به نظر می رسد همیشه دندان سفت و محکم در جای خود ثابت است، تصور حرکت کردن آن عجیب است.

شکل- تصویر سمت چپ بخش مربعی شکل از تصویر سمت راست است که بزرگنمایی شده است. رباط پریودنتال همانند یک غشا بین سمنتوم دندان و استخوان فک قرار گرفته است (بخش نارنجی رنگ) که به صورت رشته ای بوده و تا حدی قابلیت کشیدگی و فشردگی دارد. سمت راستِ رشته های رباط، دندان و سمت چپ آنها استخوان فک قرار دارد.

برچسب ها:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
498 بازدید
نظرات 0
دکتر مرتضی عشاق
سه شنبه, 07 دی 1395

انواع چسب دندانپزشکی

انواع چسب دندانپزشکی
چسب دندانپزشکی برای اهداف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از چسبهای دندان برای ترمیم استفاده می شوند و برخی دیگر برای درمان دندانپزشکی دیگر به کار می آیند. برخی از چسبها دائمی هستند و برخی دیگر موقتی. در هر صورت دندانپزشک باید دستور العمل روی محصول که توسط شرکت سازنده چسب درج شده است را به دقت بخواند تا نحوه دقیق ترکیب، نسبتها و کاربرد چسب را بداند. چسب دندانپزشکی مواد سخت و شکننده ایست که با ترکیب پودر و محلول ساخته می شود. چسبها یا رزین هستند یا بر پایه اسید. در چسبهای بر پایه اسید، پودر مورد استفاده سیلیکات یا اکسید فلز پایه و محلول اسیدی است.

برچسب ها:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
338 بازدید
نظرات 0
دکتر مرتضی عشاق
یکشنبه, 28 آذر 1395

آیا امکان رویش مجدد دندان عقل پس از کشیدن آن وجود دارد؟

دندان عقل آخرین دندان آسیا یا مولر در انتهای دهان است که در دهه بیست زندگی معمولا از لثه بیرون می زند. در 1 تا 2 درصد از جمعیت، دندان عقل اضافی (supernumerary) وجود دارد. این دندان اضافی پس از کشیدن دندانهای اولیه بیرون می زند. بنابراین در واقع برخی افراد بیش از چهار دندان عقل دارند و پس از کشیدن دندان عقل، دندان دیگری رشد و رویش می کند.
دندان عقل چیست؟
دندان عقل آخرین دندانی است که از لثه بیرون می زند که به آن مولر سوم نیز گفته می شود. چون معمولا دندان عقل در اوایل دهه بیست زندگی و اواخر نوجوانی رشد می کند به آن دندان عقل گفته می شود.

برچسب ها:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
258 بازدید
نظرات 0
دکتر مرتضی عشاق
یکشنبه, 28 آذر 1395

آیا راهی برای از بین رفتن تاثیر بی حسی دهان وجود دارد؟


کارهای دندانپزشکی از جمله روکش دندان، پر کردن دندان و درمان ریشه (عصب کشی) نیازمند بی حسی موضعی است که طی آن لبها، گونه و زبان بی حس می شوند. این بی حسی ممکن است دو یا چند ساعت پس از درمان باقی بماند. هنگامی که دهان و لبها بی حس می شوند صحبت کردن، خندیدن و نوشیدن دشوار می گردد.
پس از اتمام کار درمان دندانپزشکی تجویز دارویی به نام فنتولامین مسیلات (Phentolamine mesylate) میتواند حس دهان را به حالت طبیعی بازگرداند. مطالعات نشان میدهند فنتولامین مسیلات که به صورت تزریق پس از اتمام درمان دندانپزشکی به بیمار داده می شود می تواند بی حسی لبها، گونه و زبان را سریعتر (معمولا ظرف یک ساعت) بازگرداند. اگر درمان دندانپزشکی باعث درد استخوان یا بافت نرم بشود و بی حسی موضعی تا مدتی پس از درمان موجب بر طرف شدن درد باشد، استفاده از فنتولامین مسیلات توصیه نمی شود.

برچسب ها:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
265 بازدید
نظرات 0

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر

آمار سایت: امروز: 124 نفر - دیروز: 681 نفر - این هفته: 2982 نفر - این ماه: 14648 نفر - کل بازدید: 361648