دست نوشته های دکتر مرتضی عشاق متخصص ارتودنسی دندان

دست نوشته های دکتر مرتضی عشاق، رتبه اول بورد تخصصی ارتودنسی در کشور سال 1383
دکتر مرتضی عشاق
یکشنبه, 23 مهر 1396

درمان شکاف لب و کام

والدینی که کودکان آنها با مشکلات و ناهنجاری‌های ساختاری صورت مانند شکاف لب و یا شکاف کام متولد می‌شوند ممکن است سردرگم و نگران شوند. با این حال والدین باید بدانند چنین مواردی جای نگرانی نداشته و به راحتی درمان می‌شوند.
بیش از هر چیز باید مشاوره پزشکی داشته باشید تا از چند و چون ماجرا و روش‌های درمان آن مطلع شوید.
اهمیت درمان زود هنگام شکاف لب و کام
کودکی که با شکاف لب یا شکاف کام متولد می‌شود، باید هر چه زودتر تحت درمان قرار بگیرد تا بتواند هر چه زودتر زیبایی و عملکرد طبیعی خود را باز یافته و از تعامل با هم‌سن و سالان خود دوری نکند. درمان زود هنگام، مشکلات اجتماعی و روانی کودکان مبتلا به ناهنجاری‌های صورت را به حداقل می‌رساند.
علاوه بر اصلاح لب، کام، بینی و ساختارهای صورت، گروه پزشکی برای پیشگیری از مشکلات شنوایی و تکلم که ممکن است همراه با چنین ناهنجاری‌هایی تجربه شود، تلاش می‌کند. رویکرد تخصصی اصلاح مشکلات لب و کام در هر مورد ممکن است منحصر به فرد باشد اما هر چه سریع تر انجام شود کیفیت زندگی کودک بهتر خواهد شد.
مشخص شده که ناهنجاری‌های لب و کام پیش از تولد و در دوران جنینی به وجود می‌آید اما علت دقیق آن مشخص نیست. برآوردها نشان می‌دهد یک کودک از هر پنج تولد دچار ناهنجاری لب یا کام است.

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
40 Hits
0 Comments
دکتر مرتضی عشاق
یکشنبه, 23 مهر 1396

شکاف لب و کام

شکاف لب و کام نقایص مادرزادی هستند که در دوران بارداری در اثر عدم رشد کامل و درست دهان یا لب ایجاد می‌شوند. 

شکاف لب چیست؟
لب بین هفته چهارم و هفتم بارداری شکل می‌گیرد. در این زمان در جنین در حال رشد، بافت بدن و سلول‌های اختصاصی از اطراف سر به سمت مرکز صورت رشد می‌کنند و به یکدیگر می‌پیوندند تا صورت را تشکیل دهند. این به هم پیوستن بافت‌ها اجزای صورت مانند لب‌ها و دهان را ایجاد می‌نماید.

شکاف لب (Cleft Lip) زمانی اتفاق می‌افتد که بافت‌هایی که لبها را تشکیل می‌دهند از دو طرف به صورت کامل به یکدیگر نمی‌پیوندند. این اتفاق پیش از تولد رخ می‌دهد. نتیجه این است که شکافی در لب بالا باقی می‌ماند. شکاف ممکن است خیلی کوچک باشد و یا به قدری بزرگ باشد که تا بینی ادامه پیدا کند (تصویر زیر). شکاف لب ممکن است در یک یا هر دو طرف لب ایجاد شده و یا در میانه لب باشد که بسیار نادر است. کودکانی که با شکاف لب به دنیا می‌آیند ممکن است دچار شکاف کام نیز باشند.

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
21 Hits
0 Comments
دکتر مرتضی عشاق
جمعه, 14 مهر 1396

علائم و نشانه های مرگ دندان

دندان مرده به دندانی گفته می‌شود که جریان خون در آن برقرار نیست. به طور کلی دندان از سه لایه مینا، عاج و پالپ تشکیل شده است. پالپ تنها بخش زنده دندان است که در آن رگهای خونی و عصب و همچنین بافت همبند قرار دارد. مرگ پالپ به معنای مرگ دندان است. در بسیاری از موارد دندان مرده کشیده می‌شود.
چه عواملی باعث مرگ دندان می‌شوند
• پوسیدگی دندان
عفونت باکتریایی یا پوسیدگی دندان در صورتی که درمان نشود به عصب ها یا پالپ دندان راه پیدا کرده و باعث مرگ عصب ها می‌شود. این وضعیت در اثر واکنش التهابی بافت‌های سالم پالپ در تلاش برای برطرف کردن عفونت باکتریایی اتفاق می‌افتد. اما در واقع به علت محدودیت فضا تنها کاری که انجام می‌شود مسدود شدن رگهای خونی است. چرا که فضایی برای انبساط وجود ندارد و فشار داخل پالپ افزایش پیدا می‌کند. بنابراین در اثر بسته شدن رگ‌ها، خون ‌رسانی متوقف شده و پالپ می‌میرد.

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
96 Hits
0 Comments
دکتر مرتضی عشاق
دوشنبه, 27 شهریور 1396

ارتودنسی فانکشنال

ارتودنسی فانکشنال چیست؟
دستگاه‌های فانکشنال برای حرکت دادن دندان‌ها و اصلاح رشد فک مورد استفاده قرار می‌گیرند. متداول‌ترین هدف از ارتودنسی فانکشنال، اصلاح کوچک بودن فک پایین است. گاهی دستگاه فانکشنال تنها درمان ارتودنسی است که بیمار به آن نیاز دارد. با این حال دستگاه های ثابت ارتودنسی متداول‌تر نیز گاهی مورد نیاز بوده و ممکن است هم‌زمان یا پس از فانکشنال استفاده شود. دستگاه فانکشنال زمانی استفاده می‌شود که بیمار در دوران جهش رشد (بلوغ) قرار دارد. در واقع برای بهره‌ گرفتن از مزیت رشد صورت، دستگاه ‌های فانکشنال استفاده می‌شوند.

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
191 Hits
0 Comments
دکتر مرتضی عشاق
دوشنبه, 27 شهریور 1396

اهمیت فلوراید در بزرگسالان

استفاده از فلوراید هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان لازم است. تحقیقات نشان می‌دهند در صورتی که فلوراید مستقیماً به سطح دندان‌ها مالیده شود برای مقابله با پوسیدگی دندان موثر است. امروزه بسیاری از افراد از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده می‌کنند. اما برخی از افراد بزرگسال در خطر بیشتر پوسیدگی دندان قرار دارند. این گروه از افراد باید فلوراید بیشتری استفاده کنند. برای این که بدانید شما جزو این دسته از افراد هستید یا خیر، به سؤالات زیر پاسخ بدهید. گروه‌های زیر افرادی هستند که فلوراید بیشتری نسبت به دیگران نیاز دارند.
1- آیا دارویی مصرف می‌کنید که باعث خشکی دهان تان شده است؟ آیا از راه دهان نفس می‌کشید یا مشکل پزشکی دارید که موجب خشکی دهان می‌شود؟
با افزایش سن مشکلات پزشکی افراد بیشتر می‌شود. بسیاری از افراد بزرگسال داروهایی مصرف می‌کنند که باعث خشکی دهان می‌شود. در داروهای زیادی خشکی دهان به عنوان یکی از عوارض جانبی متداول ذکر شده است. از جمله متداول‌ترین آن‌ها می‌توان به داروهای آنتی ‌هیستامین و سایر داروهای مورد استفاده برای درمان آلرژی، اضطراب و فشار خون بالا اشاره کرد. از طرفی برخی از بیماری‌ها مانند دیابت و سندرم شوگرن، خود باعث خشکی دهان می‌شوند. کاهش جریان بزاق فرد را در خطر پوسیدگی دندان قرار می‌دهد

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
97 Hits
0 Comments
دکتر مرتضی عشاق
دوشنبه, 27 شهریور 1396

ارتباط سکته مغزی با ضعف بهداشت دهان

محققان کشف جالبی در مورد ارتباط سلامت دهان و خطر سکته انجام داده ‌اند. این گروه تحقیقاتی بیمارانی را که به علت سکته حاد در بیمارستان بستری شده بودند، مورد مطالعه قرار داده و بین وجود باکتری‌های دهان و سکته مغزی در این افراد ارتباطی مهمی پیدا کردند.
در بین بیمارانی که از سکته مغزی خونریزی دهنده (هموراژیک) رنج می‌بردند، نوعی باکتری به نام استرپتوکوک موتانس در بزاق بیش از یک چهارم آنها وجود داشت. جالب است بدانید تنها 6 % بیمارانی که دچار انواع دیگر سکته مغزی شده بودند، این باکتری دهانی را داشتند.
به طور کلی دو نوع سکته مغزی وجود دارد: 1) سکتة ایسکمیک که در آن یک یا چند رگ خونی مغز مسدود می‌شوند 2) سکته خونریزی دهنده یا هموراژیک که در آن رگهای خونی مغز پاره شده و خونریزی مغزی اتفاق می‌افتد.

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
70 Hits
0 Comments
دکتر مرتضی عشاق
یکشنبه, 12 شهریور 1396

مزایای براکت دیمون چیست؟

براکت دیمون چیست؟
هنگامی که برای درمان ارتودنسی به متخصص ارتودنسی مراجعه می کنید، یکی از گزینه‌ هایی که گاهی به شما پیشنهاد می‌شود براکت دیمون است. در براکت معمولی از اورینگ برای نگهداشتن سیم ارتودنسی در شیار براکت استفاده می‌شود. اورینگ، حلقه کشی است که دور براکت قرار می گیرد.


شکل- در تصویر بالا فلشهای قرمز رنگ به اورینگ (حلقه کشی آبی و سبز رنگ) اشاره می کنند.

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
187 Hits
0 Comments

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر

آمار سایت: امروز: 903 نفر - دیروز: 880 نفر - این هفته: 5544 نفر - این ماه: 19206 نفر - کل بازدید: 547630