دست نوشته های دکتر مرتضی عشاق متخصص ارتودنسی دندان

دست نوشته های دکتر مرتضی عشاق، رتبه اول بورد تخصصی ارتودنسی در کشور سال 1383
دکتر مرتضی عشاق
شنبه, 30 ارديبهشت 1396

کدام بخشهای دهان بیشتر از همه دچار پوسیدگی می‌شوند

 1- شیارهای سطح جونده دندان‌های عقبی

 شیارهای زیادی در سطح جونده دندان‌ها وجود دارد. همچنین دندان‌ها حاوی تعدادی نقاط  فرورفته هستند. برخی از دندان‌های آسیا در سطح کناری خود فرورفتگی‌های دارند که معمولاً از همان‌جا پوسیدگی دندان آغاز می‌شود. این نقاط فرورفته را در سطح زبانی دندان‌های آسیای بالایی و در سطح گونه ای دندان‌های آسیای پایینی می‌توانید ببینید.

2- سطح بین دندان‌ها

 در حالت طبیعی، تمام دندان‌ها از پهلو با یکدیگر تماس دارند به جز دندان‌هایی که در انتهای دهان قرار گرفته‌اند. در ناحیه بین دندان‌ها، دسترسی مسواک دشوار بوده و تمیز کردن جرم و پلاک به راحتی انجام نمی‌شود. بنابراین این محل برای تجمع پلاک و باکتری‌ها و در نتیجه ایجاد پوسیدگی بسیار مناسب است، به‌ ویژه اگر عادت به نخ دندان کشیدن روزانه نداشته باشید.

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
16 Hits
0 Comments
دکتر مرتضی عشاق
شنبه, 30 ارديبهشت 1396

تفاوت بین عکس پرتوی ایکس دیجیتالی و فیلمی

در گذشته برای گرفتن عکس پرتوی ایکس از فیلم استفاده می‌شد. این فیلم مشابه همان فیلم‌هایی بود که در دوربین عکاسی و فیلم‌برداری مورد استفاده قرار می‌گرفت. به این صورت که باید به درستی و با دقت در اتاقی تاریک ظاهر می‌شد. با پیشرفت تکنولوژی، عکس پرتوی ایکس دیجیتالی وارد دنیای دندانپزشکی شد. در عکس‌های دیجیتالی به جای فیلم، از حسگرهای دیجیتالی برای ایجاد و ثبت تصویر استفاده می‌شود.

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
12 Hits
0 Comments
دکتر مرتضی عشاق
دوشنبه, 11 ارديبهشت 1396

انواع عکس پرتوی ایکس

عکس پرتوی ایکس که به عنوان رادیوگراف شناخته می‌شود، بخش مهمی از تشخیص و درمان دندانپزشکی در دنیای امروزی است. اگرچه عکس پرتوی ایکس یک ابزار تشخیصی است، اما یکی از ابزارهای پیشگیری نیز به شمار می‌آید و به دندانپزشک کمک می‌کند مشکلات احتمالی دندانی را پیش از بروز مشکلات جدی در آینده شناسایی و درمان نماید.
پرتوی ایکس چه چیزهایی را نشان می‌دهد؟
عکس داخل دهانی پرتوی ایکس متداول‌ترین نوع رادیوگرافی در دندانپزشکی است. عکس پرتوی ایکس می‌تواند جزئیات خوبی در مورد دندان‌ها، استخوان و بافت‌های پیرامون دهان ارائه کند. برای موارد زیر از عکس پرتوی ایکس استفاده می‌شود:
- شناسایی پوسیدگی دندان
- بررسی ریشه‌ های دندان
- بررسی سلامت استخوان اطراف دندان
- تشخیص و شناسایی بیماریهای لثه
- مشاهده وضعیت دندان‌های در حال رشد

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
58 Hits
0 Comments
دکتر مرتضی عشاق
یکشنبه, 27 فروردين 1396

جلو زدن دندانهای جلویی در اثر فشار زبان

توجه داشته باشید این اطلاعات مربوط به کودکان است و شامل بزرگسالان نمی‌شود.
فشار زبان (الگوی غیرطبیعی بلع) به وضعیتی گفته می‌شود که در آن فرد در هنگام بلعیدن زبان را به جای کام، به دندان‌ها فشار می‌دهد. در حالت طبیعی بلع، میانه زبان باید در سقف دهان جای بگیرد نه بین دندان‌ها . قرار دادن زبان بین دندان‌ها باعث می‌شود دندان‌ها به جلو رانده شوند.
فشار زبان و ناهنجاری عضله صورت همه بخشی از محیط عملکردی - عضله ای پیچیده‌ای هستند که می‌تواند مشکلات زیادی در زمینه ارتودنسی ایجاد نماید. اگر مشکلات عملکردی - عضله ای به خوبی درمان نشود، درمان ارتودنسی ممکن است با شکست مواجه شود.
عمل بلع در طول شبانه روز 2000 مرتبه اتفاق می‌افتد. در هر بار بلع، زبان می‌تواند فشار لحظه ای معادل نیم تا دو و نیم کیلوگرم به ساختارهای پیرامون دهان وارد نماید. این فشار، می تواند استخوان و دندان‌ها را به سمت جلو یا دور از هم هل ‌دهد. بلع غیرطبیعی می تواند باعث ‌شود دندان‌ها به موقعیت نادرست جابه‌جا شوند و رشد صورت و دندان‌ها انحراف پیدا کند و از حالت طبیعی خارج شود.

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
198 Hits
0 Comments
دکتر مرتضی عشاق
شنبه, 19 فروردين 1396

تکیه گاه موقتی یا مینی ایمپلنت در ارتودنسیتکنولوژیهای جدید تغییرات زیادی در نتایج درمانهای دندانپزشکی حاصل کرده است. انکوریج یا تکیه گاه موقتی (TAD) اگر چه روش جدیدی محسوب نمی شود و استفاده از آن از سال 1980 آغاز شده است اما امروزه بسیار گستردگی و پذیرش بیشتری یافته و از امکانات جدیدتری برای آن استفاده می شود. فواید تکیه گاه موقتی در ارتودنسی شگفت انگیز است. در اینجا نگاه دقیق تری به تکیه گاه ارتودنسی خواهیم داشت.
تکیه گاه موقتی چیست؟
تکیه گاه موقتی ارتودنسی یک پیچ کوچک مانند ایمپلنت دندان است که از آلیاژ تیتانیوم ساخته می شود. همان طور که از نام تکیه گاه موقتی پیداست به صورت موقتی (چند ماهه) در ارتودنسی از آن استفاده شده و سپس خارج می شود. عملکرد تکیه گاه موقتی، ایجاد نقطه ای ثابت است که اجزایی مانند دندانها موقعیتشان نسبت به این نقطه ثابت تغییر می کند (شکل بالا).

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
154 Hits
0 Comments
دکتر مرتضی عشاق
یکشنبه, 15 اسفند 1395

کاشت ایمپلنت دندان پیش از درمان ارتودنسی یا پس از آن؟

کاشت ایمپلنت دندان و درمان ارتودنسی هر دو بهبود قابل توجهی در زیبایی لبخند و عملکرد جویدن ایجاد می کنند. گاهی اوقات برای دستیابی به بهترین نتیجه از هر دو درمان ایمپلنت و ارتودنسی استفاده می شود. در مواردی که بیمار می خواهد هر دو درمان را انجام دهد، مسئله زمان بندی و تقدم و تاخر درمانها اهمیت زیادی پیدا می کند.
ابتدا ارتودنتیست و جراح دهان باید وضعیت دهان بیمار را ارزیابی کرده و برنامه ریزی درمانی برای ایمپلنت و ارتودنسی انجام دهند. در اکثر موارد بیمار باید ابتدا ارتودنسی کند تا فضای کافی برای کاشت ایمپلنت دندان فراهم گردد. به خصوص در مواردی که دندانهای مجاور جای خالی به سمت جای خالی کج شده اند و فضا را محدود ساخته اند، این موضوع اهمیت ویژه ای پیدا می کند. به علاوه دندانهایی که به شدت ناهمراستا شده و از ردیف خارج شده اند باید پیش از کاشت ایمپلنت صاف و ردیف شوند تا بتوان ایمپلنت را در بهترین موقعیت کاشت.

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
346 Hits
0 Comments
دکتر مرتضی عشاق
شنبه, 14 اسفند 1395

نقص مینای دندان یا هیپوپلازی مینا

نقص مینای دندان یک نقص رشدی است که با ضعف یا گچی بودن مینا و کم بودن ضخامت یا کیفیت آن مشخص می شود. متداولترین نشانه نقص مینا وجود لکه های گچی سفید، کرمی یا قهوه ای روی دندان است. دندان آسیای بزرگی که اولین دندان دائمی آسیا است (مولر 6 ساله) بیشتر از همه دچار این عارضه می شود.
مینا یک لایه محافظ سفید رنگ است که سطح بیرونی تاج دندان را می پوشاند. مینا سخت ترین و معدنی ترین بخش بدن است. تشکیل لایه مینا فرایندی بسیار حساس است و هر گونه اختلال در مرحله رشد دندان می تواند به نقایص مینا منجر شود. نقص مینا در دندان شیری یا دائمی ممکن است اتفاق بیفتد.

Rate this blog entry:
خواندن را ادامه دهيد.
313 Hits
0 Comments

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر

آمار سایت: امروز: 149 نفر - دیروز: 750 نفر - این هفته: 899 نفر - این ماه: 16323 نفر - کل بازدید: 421874