دست نوشته های دکتر مرتضی عشاق متخصص ارتودنسی دندان

دست نوشته های دکتر مرتضی عشاق، رتبه اول بورد تخصصی ارتودنسی در کشور سال 1383
دکتر مرتضی عشاق
شنبه, 25 دی 1395

در صورت نیفتادن دندان شیری به صورت طبیعی، چه باید کرد؟

علت نیفتادن دندان شیری چیست؟
در حالت طبیعی دندانهای دائمی زیر دندانهای شیری که در استخوان قرار دارند در زمان مشخصی شروع به بیرون راندن دندانهای شیری کرده و آنها را لق می کنند تا بیفتند و خود جایگزین آنها شوند. اغلب هنگامی که ریشه دندان شیری توسط دندانهای دائمی حل شد، دندانهای شیری بسیار لق شده و خود به خود و یا با اندکی کمک خارجی می افتند. اما گاهی اتفاق می افتد که دندان دائمی راه خود را به سمت دهان باز می کند اما نمی تواند ریشه دندان شیری را کاملا حل کند. در این شرایط دندان شیری تا اندازه ای که لازم است لق نمی شود و در زمان طبیعی نمی افتد. تحقیقات انجام شده هنوز در مورد علت بیرون نراندن دندان شیری توسط دندان دائمی به نتیجه قطعی نرسیده اند. دلایل ژنتیکی یکی از عوامل احتمالی این پدیده است اما عوامل محیطی، ضربه، عفونت و اختلالات غدد درون ریز نیز می تواند از دلایل نیفتادن دندان شیری باشد.

برچسب ها:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
25 بازدید
نظرات 0
دکتر مرتضی عشاق
شنبه, 11 دی 1395

در درمان ارتودنسی چگونه دندان حرکت می کند؟

مکانیسم حرکت دادن دندان در ارتودنسی موضوعی ست که تقریبا برای تمام بیماران ارتودنسی سوال برانگیز و جالب است. چون به نظر می رسد همیشه دندان سفت و محکم در جای خود ثابت است، تصور حرکت کردن آن عجیب است.

شکل- تصویر سمت چپ بخش مربعی شکل از تصویر سمت راست است که بزرگنمایی شده است. رباط پریودنتال همانند یک غشا بین سمنتوم دندان و استخوان فک قرار گرفته است (بخش نارنجی رنگ) که به صورت رشته ای بوده و تا حدی قابلیت کشیدگی و فشردگی دارد. سمت راستِ رشته های رباط، دندان و سمت چپ آنها استخوان فک قرار دارد.

برچسب ها:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
181 بازدید
نظرات 0
دکتر مرتضی عشاق
سه شنبه, 07 دی 1395

انواع چسب دندانپزشکی

انواع چسب دندانپزشکی
چسب دندانپزشکی برای اهداف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از چسبهای دندان برای ترمیم استفاده می شوند و برخی دیگر برای درمان دندانپزشکی دیگر به کار می آیند. برخی از چسبها دائمی هستند و برخی دیگر موقتی. در هر صورت دندانپزشک باید دستور العمل روی محصول که توسط شرکت سازنده چسب درج شده است را به دقت بخواند تا نحوه دقیق ترکیب، نسبتها و کاربرد چسب را بداند. چسب دندانپزشکی مواد سخت و شکننده ایست که با ترکیب پودر و محلول ساخته می شود. چسبها یا رزین هستند یا بر پایه اسید. در چسبهای بر پایه اسید، پودر مورد استفاده سیلیکات یا اکسید فلز پایه و محلول اسیدی است.

برچسب ها:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
83 بازدید
نظرات 0
دکتر مرتضی عشاق
یکشنبه, 28 آذر 1395

آیا امکان رویش مجدد دندان عقل پس از کشیدن آن وجود دارد؟

دندان عقل آخرین دندان آسیا یا مولر در انتهای دهان است که در دهه بیست زندگی معمولا از لثه بیرون می زند. در 1 تا 2 درصد از جمعیت، دندان عقل اضافی (supernumerary) وجود دارد. این دندان اضافی پس از کشیدن دندانهای اولیه بیرون می زند. بنابراین در واقع برخی افراد بیش از چهار دندان عقل دارند و پس از کشیدن دندان عقل، دندان دیگری رشد و رویش می کند.
دندان عقل چیست؟
دندان عقل آخرین دندانی است که از لثه بیرون می زند که به آن مولر سوم نیز گفته می شود. چون معمولا دندان عقل در اوایل دهه بیست زندگی و اواخر نوجوانی رشد می کند به آن دندان عقل گفته می شود.

برچسب ها:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
118 بازدید
نظرات 0
دکتر مرتضی عشاق
یکشنبه, 28 آذر 1395

آیا راهی برای از بین رفتن تاثیر بی حسی دهان وجود دارد؟


کارهای دندانپزشکی از جمله روکش دندان، پر کردن دندان و درمان ریشه (عصب کشی) نیازمند بی حسی موضعی است که طی آن لبها، گونه و زبان بی حس می شوند. این بی حسی ممکن است دو یا چند ساعت پس از درمان باقی بماند. هنگامی که دهان و لبها بی حس می شوند صحبت کردن، خندیدن و نوشیدن دشوار می گردد.
پس از اتمام کار درمان دندانپزشکی تجویز دارویی به نام فنتولامین مسیلات (Phentolamine mesylate) میتواند حس دهان را به حالت طبیعی بازگرداند. مطالعات نشان میدهند فنتولامین مسیلات که به صورت تزریق پس از اتمام درمان دندانپزشکی به بیمار داده می شود می تواند بی حسی لبها، گونه و زبان را سریعتر (معمولا ظرف یک ساعت) بازگرداند. اگر درمان دندانپزشکی باعث درد استخوان یا بافت نرم بشود و بی حسی موضعی تا مدتی پس از درمان موجب بر طرف شدن درد باشد، استفاده از فنتولامین مسیلات توصیه نمی شود.

برچسب ها:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
67 بازدید
نظرات 0
دکتر مرتضی عشاق
یکشنبه, 21 آذر 1395

در ارتودنسی چه کارهایی انجام می شود؟

- مشاوره: در جلسه مشاوره با ارتودنتیست در مورد خواسته ها و نیازهای خود و روشهای درمانی صحبت می کنید.
- عکس سفالومتری: عکس پرتوی ایکس سفالومتری تصاویری هستند که به ارتودنتیست امکان می دهند بتواند ارتباط بین همراستایی فک و دندانها را مشاهده کند.
- عکس پانورامیک: در عکسهای پرتوی ایکس پانورامیک از دستگاه با تکنولوژی بالا استفاده می شود. این دستگاه سر شما را احاطه می کند تا تصاویری با جزئیات کامل از فک و دندانهای شما تهیه کند. این تصاویر به ارتودنتیست امکان می دهد بهترین تشخیص را داشته و بهترین گزینه را برای درمان شما توصیه کند.
- عکسهای رنگی ارتودنسی (فتوگرافی): عکسهای ارتودنسی شامل عکسهای خارج دهانی از دندانها و نیمرخ و همچنین عکسهای داخل دهانی است که از دندانها گرفته می شود.

برچسب ها:
امتیاز دهید:
آخرین نظرات ارسال شده این مطلب
دکتر مرتضی عشاق
سلام مريم خانم شما مي توانيد در اولين زماني كه درد و ناراحتي نداريد و مي توانيد دهان بازكن را تحمل نماييد ارتودنسي را شروع كنيد... Read More
جمعه, 26 آذر 1395 01:00
خواندن را ادامه دهيد.
277 بازدید
نظرات 3
دکتر مرتضی عشاق
دوشنبه, 01 آذر 1395

دندان نهفته: چرا گاهی دندان زیر لثه باقی می ماند؟

دندان نهفته به دندانی گفته می شود که در زیر لثه مانده و بیرون نمی زند. دلایل ایجاد دندان نهفته یا نیمه بیرون زده به صورت زیر است: 

- کمبود فضا در قوس دندانی (فک)
- هم راستا نبودن دندانها (دندانها از جای خود حرکت کرده یا چرخیده اند)
- کشمکش بر سر جایگاه (دندان دیگری در این مکان قرار دارد)
- آنکیلوز (هنگامی که دلایل دیگر نهفتگی دندان به موقع اصلاح نشده اند و ریشه های دندان زیر لثه مانده به استخوان پیرامون جوش می خورد و باعث چسبیدن دندان در همان ناحیه و در نتیجه بیرون نزدن یا نیمه بیرون زدن آن می شود).
دندانهایی که بیشترین نهفتگی را دارند دندانهای عقل (دندانهای آسیای انتهای دهان) هستند. دندان آسیای اول به نام مولر شش سالگی نیز شناخته می شود چرا که در سن 6 سالگی می روید و دندان آسیای دوم که در دوازده سالگی بیرون می زند نیز به عنوان مولر دوازده سالگی شهرت دارد. اگر دندان آسیای سوم (عقل) به صورت طبیعی رشد کند به آن مولر هجده سالگی نیز گفته می شود اما به ندرت فضای کافی برای بیرون زدن این دندان آخر دائمی وجود دارد بنابراین اغلب نهفته یا نیمه بیرون زده می شود.

برچسب ها:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
181 بازدید
نظرات 0

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر

آمار سایت: امروز: 279 نفر - دیروز: 473 نفر - این هفته: 2874 نفر - این ماه: 10880 نفر - کل بازدید: 341609