دست نوشته های دکتر مرتضی عشاق متخصص ارتودنسی دندان

دست نوشته های دکتر مرتضی عشاق، رتبه اول بورد تخصصی ارتودنسی در کشور سال 1383
دکتر مرتضی عشاق
یکشنبه, 15 اسفند 1395

کاشت ایمپلنت دندان پیش از درمان ارتودنسی یا پس از آن؟

کاشت ایمپلنت دندان و درمان ارتودنسی هر دو بهبود قابل توجهی در زیبایی لبخند و عملکرد جویدن ایجاد می کنند. گاهی اوقات برای دستیابی به بهترین نتیجه از هر دو درمان ایمپلنت و ارتودنسی استفاده می شود. در مواردی که بیمار می خواهد هر دو درمان را انجام دهد، مسئله زمان بندی و تقدم و تاخر درمانها اهمیت زیادی پیدا می کند.
ابتدا ارتودنتیست و جراح دهان باید وضعیت دهان بیمار را ارزیابی کرده و برنامه ریزی درمانی برای ایمپلنت و ارتودنسی انجام دهند. در اکثر موارد بیمار باید ابتدا ارتودنسی کند تا فضای کافی برای کاشت ایمپلنت دندان فراهم گردد. به خصوص در مواردی که دندانهای مجاور جای خالی به سمت جای خالی کج شده اند و فضا را محدود ساخته اند، این موضوع اهمیت ویژه ای پیدا می کند. به علاوه دندانهایی که به شدت ناهمراستا شده و از ردیف خارج شده اند باید پیش از کاشت ایمپلنت صاف و ردیف شوند تا بتوان ایمپلنت را در بهترین موقعیت کاشت.

برچسب ها:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
101 بازدید
نظرات 0
دکتر مرتضی عشاق
شنبه, 14 اسفند 1395

نقص مینای دندان یا هیپوپلازی مینا

نقص مینای دندان یک نقص رشدی است که با ضعف یا گچی بودن مینا و کم بودن ضخامت یا کیفیت آن مشخص می شود. متداولترین نشانه نقص مینا وجود لکه های گچی سفید، کرمی یا قهوه ای روی دندان است. دندان آسیای بزرگی که اولین دندان دائمی آسیا است (مولر 6 ساله) بیشتر از همه دچار این عارضه می شود.
مینا یک لایه محافظ سفید رنگ است که سطح بیرونی تاج دندان را می پوشاند. مینا سخت ترین و معدنی ترین بخش بدن است. تشکیل لایه مینا فرایندی بسیار حساس است و هر گونه اختلال در مرحله رشد دندان می تواند به نقایص مینا منجر شود. نقص مینا در دندان شیری یا دائمی ممکن است اتفاق بیفتد.

برچسب ها:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
101 بازدید
نظرات 0
دکتر مرتضی عشاق
یکشنبه, 08 اسفند 1395

عفونت دندان عقل یا پری کرونیت

پری کرونیت چیست؟
پِری کرونیت (Pericoronitis) به عفونت باکتریایی گفته می شود که در بافتهای نرم اطراف تاج دندان (بخش سفید رنگ دندان که بیرون از لثه قرار دارد) اتفاق می افتد. "پری" به معنی اطراف و "کرون" به معنی تاج دندان و پسوند "یت" به معنی التهاب است بنابراین پری کرونیت به معنی التهاب اطراف تاج دندان می باشد.


شکل- در تصویر بالا تاج و ریشه دندان نشان داده شده اند. تاج بخشی از دندان است که بیرون از لثه قرار دارد و ریشه بخشی از دندان است که در زیر لثه و داخل استخوان قرار دارد.

در اغلب موارد پری کرونیت در دندانهای عقل دیده می شود. پیش از این که در مورد عفونت اطراف دندان توضیح بدهیم، باید با اصطلاح "دندان نیمه نهفته" یا "دندان نیمه بیرون زده" آشنا شوید. دندان نیمه بیرون زده به دندانی گفته می شود که بخشی از قسمت تاج آن در زیر لثه مانده و بخشی از آن از لثه بیرون زده است. گاهی این وضعیت موقتی است و دندان به تدریج کامل بیرون می زند و در برخی موارد اگر اقدامی صورت نگیرد این وضعیت ماندگار خواهد بود.
چرا دندان عفونت می کند؟
پری کرونیت در اثر رشد بیش از حد باکتریهای موجود در دهان اتفاق می افتد. هنگامی که باکتریها در نواحی دور از دسترس مسواک در دهان تجمع می یابند و تمیز نمی شوند، عفونت ایجاد می کنند. در مواردی که دندان عقل به صورت نیمه بیرون زده باشد، پناهگاه امنی برای باکتریها فراهم می کند و پلاک و باکتریهای تجمع یافته در جوار آن رشد و تکثیر می یابند.
از آنجایی که اغلب، تعادل ظریفی بین باکتریها و مکانیسم دفاعی بدن در مقابل آنها وجود دارد، در صورتی که عاملی باعث بر هم زدن این تعادل شود (از جمله بیماریها، جراحات، افزایش شمار باکتریها یا تغذیه رسانی به باکتریها) عفونت ایجاد می شود.

برچسب ها:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
127 بازدید
نظرات 0
دکتر مرتضی عشاق
شنبه, 16 بهمن 1395

جوش خوردن دندان به استخوان فک (انکیلوز) چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

انکیلوز دندان چیست؟
انکیلوز دندان (Dental Ankylosis) به نوعی ناهنجاری دندانی گفته می شود که در آن دندان به علت جوش خوردن ریشه به استخوان، در جای خود چسبیده و ثابت است. در حالت طبیعی اطراف ریشه دندان، نوعی بافت لثه وجود دارد که به آن رباط پریودنتال گفته می شود. رباط پریودنتال رشته هایی هستند که از یک طرف به دندان و از طرف دیگر به استخوان متصل هستند و دندان را در حفره دندانی (ساکت) نگه می دارند بنابراین در واقع استخوان فک و دندان هیچ تماسی با هم ندارند بلکه از طریق رباط پریودنتال به هم مرتبط هستند.

 


شکل- در تصویر سمت چپ حالت طبیعی ارتباط دندان و استخوان و در تصویر سمت راست انکیلوز دندان را مشاهده می کنید. فلش قرمز رنگ در تصویر سمت راست محل جوش خوردگی ریشه دندان به استخوان را نشان می دهد.

برچسب ها:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
286 بازدید
نظرات 0
دکتر مرتضی عشاق
دوشنبه, 04 بهمن 1395

شایعترین مشکلات دندانی نوزادان و کودکان کم سن

بسیاری از والدین در مورد رویش دندانهای کودک یا مسائل دیگر مربوط به دهان و دندان کودکشان سوالاتی دارند. در اینجا به متداولترین سوالات والدین درباره مشکلات دندانی کودکان می پردازیم.

  • چه زمانی دندانهای نوزاد شروع به رویش می کنند؟

دندانهای شیری جنین در سه ماهه اول و دندانهای دائمی در سه ماهه دوم بارداری شروع به تشکیل شدن می کنند. به همین علت هر گونه اختلالی در سلامت مادر باردار می تواند باعث آسیب به دندانهای شیری و دائمی کودک شود.  برخی داروها مانند تتراسایکلین نیز ممکن است بر رنگ و تشکیل دندانها تاثیر بگذارند. بنابراین باید در استفاده از داروها در دوران بارداری بسیار دقت کنید و همیشه پیش از مصرف هر دارو یا گیاه دارویی با پزشک مشورت نمایید.

برچسب ها:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
148 بازدید
نظرات 0
دکتر مرتضی عشاق
شنبه, 25 دی 1395

در صورت نیفتادن دندان شیری به صورت طبیعی، چه باید کرد؟

علت نیفتادن دندان شیری چیست؟
در حالت طبیعی دندانهای دائمی زیر دندانهای شیری که در استخوان قرار دارند در زمان مشخصی شروع به بیرون راندن دندانهای شیری کرده و آنها را لق می کنند تا بیفتند و خود جایگزین آنها شوند. اغلب هنگامی که ریشه دندان شیری توسط دندانهای دائمی حل شد، دندانهای شیری بسیار لق شده و خود به خود و یا با اندکی کمک خارجی می افتند. اما گاهی اتفاق می افتد که دندان دائمی راه خود را به سمت دهان باز می کند اما نمی تواند ریشه دندان شیری را کاملا حل کند. در این شرایط دندان شیری تا اندازه ای که لازم است لق نمی شود و در زمان طبیعی نمی افتد. تحقیقات انجام شده هنوز در مورد علت بیرون نراندن دندان شیری توسط دندان دائمی به نتیجه قطعی نرسیده اند. دلایل ژنتیکی یکی از عوامل احتمالی این پدیده است اما عوامل محیطی، ضربه، عفونت و اختلالات غدد درون ریز نیز می تواند از دلایل نیفتادن دندان شیری باشد.

برچسب ها:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
182 بازدید
نظرات 0
دکتر مرتضی عشاق
شنبه, 11 دی 1395

در درمان ارتودنسی چگونه دندان حرکت می کند؟

مکانیسم حرکت دادن دندان در ارتودنسی موضوعی ست که تقریبا برای تمام بیماران ارتودنسی سوال برانگیز و جالب است. چون به نظر می رسد همیشه دندان سفت و محکم در جای خود ثابت است، تصور حرکت کردن آن عجیب است.

شکل- تصویر سمت چپ بخش مربعی شکل از تصویر سمت راست است که بزرگنمایی شده است. رباط پریودنتال همانند یک غشا بین سمنتوم دندان و استخوان فک قرار گرفته است (بخش نارنجی رنگ) که به صورت رشته ای بوده و تا حدی قابلیت کشیدگی و فشردگی دارد. سمت راستِ رشته های رباط، دندان و سمت چپ آنها استخوان فک قرار دارد.

برچسب ها:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
651 بازدید
نظرات 0

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر

آمار سایت: امروز: 480 نفر - دیروز: 549 نفر - این هفته: 480 نفر - این ماه: 14831 نفر - کل بازدید: 379568