دست نوشته های دکتر مرتضی عشاق متخصص ارتودنسی دندان

دست نوشته های دکتر مرتضی عشاق، رتبه اول بورد تخصصی ارتودنسی در کشور سال 1383
پشتیبان
سه شنبه, 21 آذر 1396

اهمیت حفظ و مراقبت از دندان‌های شیری

دندان‌های شیری
دندان‌های شیری به دندان‌هایی گفته می‌شوند که از حدود شش ماهگی شروع به بیرون زدن از لثه می‌کنند. بیشتر افراد 20 دندان شیری دارند که تقریبا در حدود سه‌ سالگی همه آنها بیرون زده اند.
دندان‌های شیری درست همانند دندان‌های دائمی از چند بخش تشکیل شده ‌اند. سطح بیرونی دندان‌ها با مینا پوشانده شده و محافظت می‌شود. مینا سخت‌ترین ماده بدن انسان است. در زیر مینا لایه عاج قرار دارد. عاج نرم‌تر از مینا بوده و آسیب‌ پذیرتر است. در مرکز دندان پالپ قرار دارد که حاوی رگهای خونی و عصب ها و بافت همبند می‌باشد. پالپ مسئول رساندن مواد مغذی برای رشد دندان است. همچنین پالپ وظیفه ارسال سیگنال درد در صورت آسیب دیدگی را برعهده دارد.

برچسب شده در:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
بازدیدها 8
نظرات 0
پشتیبان
سه شنبه, 21 آذر 1396

دندان کوسه ای در کودکان چیست؟

از حدود چهار یا 5 ‌سالگی دندان‌های شیری کودکان شروع به جایگزینی با دندان‌های دائمی می‌کنند و این فرآیند تا چندین سال ادامه پیدا می‌کند. این اتفاق معمولاً به صورت تدریجی و به نوبت اتفاق می‌افتد به این صورت که ابتدا دندان‌های شیری افتاده و سپس دندان‌های دائمی شروع به رویش و بیرون زدن از لثه می‌کنند.
اما گاهی اوقات این فرایند به این صورت انجام نمی‌شود. یکی از متداولترین مشکلات مربوط به فرایند جایگزینی دندان‌های شیری با دندان‌های دائمی، وضعیتی به نام دندان کوسه ای است. دندان کوسه ای به این معنی است که دندان‌های دائمی پیش از افتادن دندان‌های شیری، از لثه بیرون زده اند.

برچسب شده در:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
بازدیدها 13
نظرات 0
پشتیبان
سه شنبه, 21 آذر 1396

پوسیدگی دندان در کودکان

پوسیدگی دندان در کودکان شایع‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. برای مثال در ایالات متحده یک نفر از هر چهار کودک پیش از رفتن به مدرسه دچار پوسیدگی دندان می‌شود. اگر چه عواملی مانند مصرف فلوراید می‌تواند بر احتمال پوسیدگی دندان تأثیر بگذارد اما به طور کلی همه کودکان در خطر پوسیدگی (کرم خوردگی دندان) قرار دارند. بنابراین مراقبت از دندان‌های کودک را باید به محض رویش دندان از لثه شروع کنید.

برچسب شده در:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
بازدیدها 7
نظرات 0
پشتیبان
سه شنبه, 21 آذر 1396

انواع مختلف براکت ارتودنسی

آمارها و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد میزان تقاضای درمان ارتودنسی در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده است. به خصوص درمان ارتودنسی در بزرگسالان اهمیت بیشتری پیدا کرده و متقاضیان زیادی دارد. متداولترین روش درمان ارتودنسی در بزرگسالان استفاده از براکت است. سیستم براکت انواع گوناگون دارد که با توجه به نیازها، خواسته ‌ها و شرایط بیمار نوع آن انتخاب می‌شود.

برچسب شده در:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
بازدیدها 21
نظرات 0
پشتیبان
دوشنبه, 06 آذر 1396

متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان

بسیاری از افرادی که نیاز به درمان ارتودنسی دارند در سنین کودکی یا نوجوانی به سر می برند. بدیهی ست در این سنین علاوه بر ناهنجاریهای نظم و ترتیب فک و دندانها، درمان پوسیدگی ها و مدیریت رویش دندانها از اهمیت بسزایی برخوردار است. این نوع درمانها نیاز به متخصص دندانپزشکی کودکان دارند که مفتخریم اعلام نماییم در تمام مطب های اینجانب از همکاری دندانپزشک اطفال با تجربه بهره می بریم. این همکاریها موجب می شوند که والدین گرامی در یک روز مراجعه به مطب، هم از مشاوره و درمان ارتودنسی بهره مند شوند و هم مشکلاتی نظیر ترمیم پوسیدگی ها و یا خارج کردن دندانهای شیری، فلورایدتراپی، شیار بندی (فیشورسیلانت) ، نصب فضانگهدار و ... را توسط متخصص مربوطه به انجام برسانند.

برچسب شده در:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
بازدیدها 36
نظرات 0

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر

آمار سایت: امروز: 183 نفر - دیروز: 415 نفر - این هفته: 2582 نفر - این ماه: 6532 نفر - کل بازدید: 580632