دست نوشته های دکتر مرتضی عشاق متخصص ارتودنسی دندان

دست نوشته های دکتر مرتضی عشاق، رتبه اول بورد تخصصی ارتودنسی در کشور سال 1383
دکتر مرتضی عشاق
چهارشنبه, 16 اسفند 1396

سندرم ترک خوردن دندان

سندرم ترک دندان وضعیتی است که تشخیص آن دشوار است. اصطلاح سندرم به معنی وجود چند علامت بالینی است که توسط بیمار گزارش شده و توسط دکتر شناسایی می‌شود و اغلب این علائم هم زمان با هم اتفاق می‌افتند. از آنجایی ‌که این علائم و نشانه ‌ها در سندرم ترک دندان متفاوت است تشخیص آن و شناسایی مشکل اصلی دشوار خواهد بود.

برچسب شده در:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
بازدیدها 36
نظرات 0
دکتر مرتضی عشاق
چهارشنبه, 16 اسفند 1396

نصب براکت در دهان

فرایند نصب براکت ارتودنسی به دندان‌ها در 30 سال اخیر تا حد قابل توجهی تغییر کرده است. علت اصلی آن ظهور مواد و روش‌های جدید در دنیای دندانپزشکی است که امکان چسباندن مؤثرتر و کارآمدتر نگینهای براکت به مینای دندان را فراهم نموده است.
در سال 1955 تحقیقاتی صورت گرفت که به بررسی مینای دندان پرداخت و نشان می‌داد در صورتی‌ که مینای دندان پیش از چسباندن براکت اندکی دست‌کاری و آماده سازی شود، اتصال بین دندان و براکت محکم‌تر و مطمئن‌تر خواهد بود. چرا که به این ترتیب تغییرات میکروسکوپی در مینای دندان ایجاد می‌شود که امکان اتصال و پیوند قوی بین مواد چسب مخصوص دندانپزشکی و مینای دندان فراهم می‌شود. از این مفهوم غالباً در پر کردن دندان استفاده می‌شد اما بعدها در درمان ارتودنسی نیز از آن بهره گرفته شد.

برچسب شده در:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
بازدیدها 50
نظرات 0
دکتر مرتضی عشاق
چهارشنبه, 16 اسفند 1396

تنظیم ارتودنسی چگونه انجام می شود؟

پس از نصب براکت، سیم ارتودنسی به کمک حلقه کشی بسیار کوچکی به نگینهای براکت وصل می‌شود. رنگی که در سیستم براکت مشاهده می‌کنید غالباً مربوط به این حلقه‌ های کشی کوچک به نام لیگاچور لاستیکی (اورینگ) است. با این حال ممکن است از حلقه کشی شفاف و یا سیم تابیده برای این منظور استفاده شود.
سیم ارتودنسی که امروزه در درمان ارتودنسی با براکت مورد استفاده قرار می‌گیرد، بسیار انعطاف ‌پذیر بوده و پس از نصب به شکل اولیه خود باز می‌گردد.

برچسب شده در:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
بازدیدها 60
نظرات 0
دکتر مرتضی عشاق
چهارشنبه, 16 اسفند 1396

فاصله بین دندانهای کودکان

بین دندانهای کودکان به دلایل مختلف ممکن است فاصله ایجاد شود. گاهی اوفات این فاصله و علت آن باید اصلاح شود و گاهی نیز نیازی به این کار نیست.
در صورتی که ¬متوجه شدید بین دندانهای کودکتان فاصله وجود دارد، باید برای بررسی آن به دندانپزشک یا ارتودنتیست مراجعه کنید.
ممکن است فاصله بین دندانها در کودک موضوع مهمی نباشد. در بیشتر موارد دندانپزشک منتظر می ماند تا دندانهای دائمی که پهن تر هستند بیرون بزنند. در بسیاری از موارد با بیرون زدن دندانهای دائمی فاصله بسته می شود.

برچسب شده در:
امتیاز دهید:
خواندن را ادامه دهيد.
بازدیدها 32
نظرات 0
دکتر مرتضی عشاق
جمعه, 20 بهمن 1396

فلوراید درمانی در کودکان

فلوراید درمانی نیز همانند شیار پوش کردن دندان یک از موثرترین روش‌های پیشگیری از پوسیدگی دندان و حفظ سلامت دهان در کودکان است. فلوراید درمانی مؤثرترین و بی‌ خطرترین روش کاهش شیوع پوسیدگی در کودکان است به طوری که در صورتی که همراه با شیار پوش کردن دندان انجام شود منجر به 95% کاهش پوسیدگی دندان می‌شود.
فلوراید با مقاوم ‌سازی دندان در مقابل حمله ‌های اسیدی ناشی از مصرف مواد قندی و فعالیت باکتری‌هایی موجود در دهان به عنوان سپری برای مینا عمل می‌کند و در واقع توانایی بازگرداندن علائم اولیه پوسیدگی دندان در برخی موارد را دارد.

برچسب شده در:
امتیاز دهید:
آخرین نظرات ارسال شده این مطلب
دکتر مرتضی عشاق
نظر لطف شماست
شنبه, 05 اسفند 1396 18:47
خواندن را ادامه دهيد.
بازدیدها 90
نظرات 2

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر

feed-image

آمار سایت: امروز: 100 نفر - دیروز: 188 نفر - این هفته: 288 نفر - این ماه: 8876 نفر - کل بازدید: 617156